Başarılı bir web tasarımcı olmak için bilmeniz gereken 9 Şey

By 17 Kasım 2017Genel

web tasarımcı murat demircan

Web tasarımcı. Sizin gibi yaratıcı biri için heyecan verici ve etkileyici bir kariyer. Metinleri ve resimleri, müşterilerin ziyaret etmeyi sevdiği muhteşem sitelere dönüştürmek…

Sadece web tasarımına başlama fikri biraz ezici olabilir. Gerçekten bilmeniz gereken şey nedir? Kodlamayı öğrenmeli miyim? Hangi araçlardan yararlanmam gerekiyor? Müşterileri nasıl yönetebilirim?

Endişelenme! Hayal edebileceğinizden daha kolayca dijital tasarıma geçebilirsiniz. Sadece bu temel beceriler ile başlayın ve yakında Web’de muhteşem bir kariyere çıkmaya hazır olun.

Teknik Beceriler

Önce, bilmeniz gereken şeyin teknik yönünü öğrenelim. Tüm o tuhaf kısaltmalar ve terimler korkutucu görünebilir, ama gerçekten çok kolay – ve süper eğlencelidir! – onları tanımaya kadar.

1 – Görsel Tasarım

Web tasarımcı olabilmek için tasarıma ihtiyacınız olduğu çok açık. Ancak, dijital alan söz konusu olduğunda ne içeriyorsa, beklediğinizden farklı olabilir. Bu durumda, tasarım ilkeleri, bir sitenin görünümünü ve duygusunu belirleyen şeydir. Orantılardan tipografiye, ızgaralı sistemlerden renk teorisine kadar çeşitlilik gösterir.

2- UX (Kullanıcı Deneyimi)

İşte o komik kısaltmalar! UX, bir web sitesi kullanıcı deneyimini veya insanların nasıl hissettiğini (sakin, sinirli, vb.) belirtir. Tabii ki site ziyaretçilerinizin çok mutlu hissetmelerini istiyorsunuz!

Bunu yapmak için, kullanıcılarınızı araştırıp “kişilikler” (hayali ideal kullanıcı profilleri) oluşturacaksınız. Sayfa ve içeriği bir site haritası ile düzenleyeceksiniz. Kullanıcı akışlarında sitenize giden yolu anlamaya başlayacaksınız. Örneğin, her zaman sosyal medyayı doğrudan tıklıyorlar mı? Yoksa sadece iletişim bilgilerini mi arıyorlar? Her bir sayfayı doğru planlamalı ve kullanıcıları en doğru sayfaya yönlendirecek bağlantıları önceden belirlemelisiniz.

3- Tasarım Uygulamaları

Bir site tasarımı şu anda bir web tarayıcısında bile yapılabiliyor olsa da, Photoshop ve Sketch gibi araçlar, hemen hemen tüm tasarımcıların, mesleklerinin önemli kısımlarında kullanıyor, örneğin mockuplar oluşturma, logolar ve görüntüler gibi öğeleri tasarlama ve tabii ki fotoğraf düzenleme. Yani, bu tür uygulamaları mutlaka öğrenmeniz gerekir.

4- HTML

Bir web tasarımcı olarak kod yazma gerektiğini düşünmemiş olabilirdiniz. Fakat günümüzde, çoğu tasarım işi için beklenen bir yetenek. Ve bu, kendinizi geliştirip gerçekten sıfırdan web siteleri oluşturmanın oldukça kolay bir yoludur! HTML, bir web sayfasına içerik koymak ve yapıyı vermek için kullanılan kodlama dili olan Köprü Metni İşaretleme Dili’nin (HyperText Markup Language) kısaltmasıdır. Bu, bir sürü kelimeyi başlıklara, paragraflara ve alt bilgilere bölmeniz anlamına gelir ve aynı zamanda, bir web sitesinde fotoğraf, video ve grafik gibi içerikleri girmenizi sağlar.

5- CSS

Ve sonra HTML’nin ortağı, CSS veya Basamaklı Stil Sayfaları var. CSS, tarayıcılara bir web sayfası için HTML biçimlendirmelerinin nasıl yapılacağını bildiren kodlardır. Diğer bir deyişle, tüm metinleri ve diğer içerikleri iyi gösteren şey budur. CSS ile renkleri ayarlayabilir, yazı tiplerini değiştirebilir veya çarpıcı bir arka plan ekleyebilirsiniz – ve çok daha fazlası! Yarattığınız her sitede yaratıcı damganızı koyabileceğiniz yer burasıdır.

Bonus! JavaScript

Tasarımlarınızı sadece HTML ve CSS kullanarak kodlayabilmenize karşın, JavaScript kullanarak da program yapabiliyorsanız, rekabete karşı büyük bir adımınız olacak demektir. JavaScript, sitenizdeki statik öğeleri alıp bunları etkileşimli hale getirmenizi sağlar: Twitter, otomatik olarak güncellenen feed’leri, giriş yaptığınızda farklı görünen web sitelerini, görüntü kaydırıcılarını ve daha fazlasını sunar!

Bunların hepsini kusursuz bilmenize gerek var mı? Tabiki yok. Siz de benim gibi konuya hakim olun yeter. Gerisini wordpress‘e bırakın. Neden mi wordpress kullanmalıyız? İşte cevabı…

Kişisel Yetenekler

Artık tasarım ve teknoloji kısmını hallettiniz fakat web tasarım çalışmalarınızı düzenli ve etkili tutmak için yalnızca biraz kendinizi yönetmek gerekiyor.

6- Zaman Yönetimi

Freelance veya bir şirket dahilinde de çalışsanız, programınızın ve projelerin üstünde duran çarpıcı bir web tasarımcı olmanız gerekir. Bu, görev listeleri veya takvim gibi üretkenlik uygulamalarını kullanmanızı gerektirebilir. Her ne olursa olsun, çalışmalarınızı önceliklendirmeniz ve planlamanıza hakim olmanız, yoğun web tasarım dünyasındaki başarınız için gereklidir.

7- İletişim

İletişim bir tasarımcı için olmazsa olmaz bir yetenek. Müşterilerinize, projelerinin ilerleyişi hakkında fikir sunma ve yaratımlarınız  konusunda bilgileri güncel tutmanız gerekir.

8- SEO / Marketing / Sosyal Medya

SEO (arama motoru optimizasyonu), pazarlama ve sosyal medya becerileri, bir web tasarımcı olarak sizin, bir satış elemanından fazlası olduğunuz anlamına gelebilir. Ancak günümüzde internet  bugün pek çok şirketin satış yaptığı yol olmakla birlikte sizin de kendi becerilerini satabileceğinizi (bir iş ararken ya da serbest tasarımcı olarak) unutmayın. Her birinin temellerini bilme ve bunları hem müşteri hem de kendi siteleriniz için aklınızda tutmak, web tasarımcısı yolculuğunuzda size uzun bir yol kat ettirecektir.

9- İş / Müşteri Yönetimi

Bir şirket çalışanı veya freelance çalışan olun, detaylar, sizin veya şirketinizin kârlı ve sürdürülebilir olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. İşvereninizin veya kendi işletmenizin amaçları ve mali durumu hakkında bir fikriniz olmalı, böylece işinize rehberlik etmek için bunları kullanabilirsiniz. Doğrudan bir müşteri için tasarım yapıyorsanız, nakit akışınızın ve proje günlüğünüzün kısa ve uzun vadede hem sağlıklı hem de mümkün olduğundan emin olmanız için bir plana sahip olmanız gerekir.

Gördüğünüz gibi, web tasarımcı olmanız için gereken beceriler konusunda gizemli veya akıl karıştırıcı hiçbir şey yok.

Join the discussion One Comment

Leave a Reply