Skip to main content
Genel

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

By Kasım 21, 2017Aralık 17th, 2020No Comments

Kurumsal kimlik, markanızın fiziksel görünümünü oluşturan şeydir. Genellikle logonuz, web siteniz, antetli kağıt ve kartvizit tasarımlarınızın yanı sıra sosyal medya platformlarınız da kurumsal kimliğinizi yansıtırlar.

İşletmenizi profesyonel bir şekilde göstermek istiyorsanız, tutarlı bir kurumsal kimliğin korunması hayati öneme sahiptir. Belirli bir renk paletini ve yazı tipini kullanmak, tutarlı logo konumlandırma, basılı ve çevrimiçi iletişimlerinizde aynı ahengi korumak, profesyonel duruşunuzu geliştirmeye yardımcı olur.

kurumsal kimlik

Kurumsal Kimliği Avantajları:

  • Kurumsal kimliğe yatırım yapan bir şirket, burada kalacağına işaret eder. Şirketin başarılı olması konusunda ciddi bir mesaj gönderir. Müşteriye güven duygusu verir.
  • Kurumsal kimlik, işletmenin kültürü veya kişiliği hakkında bilgi verir.
  • Bir işletme için tutarlı bir kurumsal kimlik oluşturmak, işletmeyi tanınır ve hatırlanır kılar.
  • Tek bir kurumsal kimlik çalışması bile, sizi hedef kitleniz arasında anında fark edilebilir hale getirir.
  • Güçlü bir kurumsal kimlik, müşteri bilincini artırabilir ve bir şirketin rekabet gücünü artırabilir.

Kurumsal Kimliğin Marka Kimliği ve Marka İmajı ile olan ilişkisi

Kurumsal kimlik, markanızın fiziksel görünümü ise, marka kimliği şirketin markanın görülmesini istediği şeklidir. Bu, bir kişilik ya da değer duygusu ile markanızın ürün veya hizmetlerinin özellikleri ve faydalarını da içerebilir. Marka kimliğinin doğal olarak şirketin kültürünü, amaçlarını ve hedeflerini dahil etmeye yarayacağını belirtmek gerekir. Örneğin, Google, markasıyla ve kurumsal kimliğinde de bize gösterdiği gibi, canlı, eğlenceli, yenilikçi bir kültür ve çalışma alanına sahiptir.

Marka imajı, müşterinin markanızı nasıl algılanıp yorumladığının şeklidir. Bu, mutlaka marka kimliğiyle aynı olmayabilir. Bir müşteri, hemen güven duygusu uyandıran bir markanın logosunu tanıyabilir. İyi bir örnek: Coca Cola – logoyu gördüğünüzde kaliteli bir ürün aldığınızı biliyorsunuz.

Kurumsal kimliğinizde tutarlılığın sağlanması esastır, çünkü müşterinin sizi gördüğü her noktada marka kimliğini güçlendirir. Dolayısıyla, sosyal paylaşım platformları, bültenler ve e-posta pazarlaması, satış broşürleri ve benzerleri gibi tüm müşteri ile temas noktalarınızı göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kurumsal Kimliğinizi oluşturmak için;

Kurumsal kimliğinizin tüm unsurlarının tüm dahili ve harici pazarlamanız boyunca tutarlı olmasını sağlamak için sizinle birlikte çalışabilirim. Portfolyoma göz atmak için buraya, iletişime geçmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

murbayy

Author murbayy

More posts by murbayy

Leave a Reply