Skip to main content
Genel

Web Tasarımı Uzmanı Olmanın Yolları

By Aralık 12, 2017Aralık 17th, 2020No Comments

Web Tasarımı

Nasıl web tasarımı uzmanı olabilirim? Web tasarımı uzmanı olabilmek için nereden başlamalıyım? Hangi tasarım programlarını öğrenmem gerekiyor? İnternetten araştırarak web tasarımı uzmanı olunur mu? Web tasarımı kursuna gitsem olur mu? Grafik tasarımı bölümü okudum ama web tasarımı uzmanı olmak istiyorum.

Yukarıdaki sorular bir web tasarımcı olmak isteyen ve web tasarımına yeni başlayan arkadaşların sık sık bana sordukları soruların başında geliyor. Bu yazıda size klişe cevaplar yerine, kendini geliştirerek bu mesleği edinmiş biri olarak cevaplar vereceğim.

Öncelikle web tasarımı benim için bir üniversite okuyarak değilde, edinilen tecrübeler ve deneyimlerle kazanılmış bir meslek. Bu nedenle size farklı bir açıdan tecrübelerimi sunacağıma inanıyorum.

Biraz yetenek

Eğer şanslıysanız ve bu konuda yetenekliyseniz, yetenekleriniz sizi kendinize basit bir web sitesi yapmaya, fotoğraf montajlamaya veya kendi logo tasarımınızı yapmaya yöneltir. Bunları yapabilmek için araştırmaya başlarsınız. İnternet üzerindeki videolar bundan sonraki en iyi sosyal çevreniz oluverir. En azından her şey benim için bu şekilde başlamıştı.

Çok araştır ve kendini geliştir

Eğer tasarım ile ilgili bir okul okumadıysanız bu süreç biraz daha zordur. Kullanılan terimler, ölçü birimleri, renk algısı, kullanıcı deneyimi, bunların hepsinin sizin için bir şeyler ifade etmesi gerekir. Bu eksiğinizi, makalelerle, düzenlenen seminerler ve kurslarla giderebilirsiniz. Kendinizi geliştirmeyi durduğunuz an, edindiğiniz bilgilerin değeri her geçen gün daha da düşer. Çünkü web tasarımı devamlı yenilenmeyi ve yenilikleri takip etmeyi gerektiren bir meslektir. Kullandığınız programlar bile güncellemelerle beraber bir çok yeni özelliği de beraberinde getirir.

Web tasarım sektöründeki yeniliklerini takip edebileceğiniz, güzel makalelerin yayınlandığı web siteleri bulun, sık kullanılanlara ekleyin. Kendinizi yenilemek adına en azından hafta da bir kaç saatinizi buna ayırın.

Ayrıca bol bol örnek tasarımlar hazırlayın. Göreceksiniz, her seferinde ortaya daha iyi çalışmalar çıkacak ve kullandığınız programlarla ilgili yeni yeni özellikler öğreneceksiniz. Tecrübe edinmenin en güzel yolu öğrendiklerinizi uygulamadan geçer.

Kurslar, Seminerler, Eğitimler

Paralı kurslara gitmeden önce gerçekten alacağınız o eğitimin sizin için faydalı olup olmadığına karar verin. Faydalı olacağını düşündüğünüz ücretsiz kursları, seminerleri ve eğitimleri de kaçırmayın.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Programlar

İlk başladığımda giriş seviyesinde Photoshop ve Dreamweaver bilgisine sahiptim. Çokta bir şey bilmiyordum aslında. Bir şeyler öğrenmek için öncelikle ona ihtiyaç duymanız gerekir. Web sitesi yapacaksanız temelinden başlamalısınız. Bunun temeli HTML ve CSS kodlamayı öğrenmek olarak bilinir ve ilk duyduğunuzda oldukça karmaşık gelir. Fakat gerçekte temeli; önceden hazırlanmış HTML ve CSS şablonlarıdır. Bu şablonlar size öğrenmeniz için gerekli araştırmayı sunarlar. Ben web site tasarımlarımı wordpress ile yapıyorum. Peki neden wordpress kullanıyorum?

Bir şeyler öğrenmeye başladığınızda, hangi programları kullanmanız gerektiğine kendiniz karar verirsiniz. Bir tasarımcı için Photoshop olmazsa olmaz bir programdır her zaman, tüm grafik ve görsel ihtiyaçlarınızı karşılar. HTML ve CSS kod yazabilmek için çok fazla program alternatifiniz var. PHP StormSublime TextDreamweaver hatta windows işletim sistemindeki Notepad. Yok ben kod yazman istemiyorum derseniz yine wordpress tarzı CMS lere yönelebilirsiniz. Eğer biraz da grafik tasarım öğrenmek isterseniz Illustrator ile birbirinden güzel vektörel çalışmalar hazırlayabilir, bu çalışmaları matbaa da bastırabilirsiniz.

İlk İş Deneyimi

Siz ne planlarsanız planlayın ilk iş deneyiminiz, aslında bundan sonraki hayatınızda ne iş yapacağınızın en büyük habercisidir. İlk işinize başlamadan önce kurduğunuz hayalleri tekrar gözden geçirin. Hayatınız boyunca sizi mutlu etmeyen bir iş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Web tasarımcı olmak isteyen biri için tasarım ajansı ya da e-ticaret sektörü iyi bir başlangıç noktası olabilir. Fakat stajyer olarak muhasebe bürosunda işe başlayıp, akşamları tasarım videoları izleyerek tasarımcı olan birine hiç rastlamadım. Bu şekilde web sitesi tasarımı sizin için her zaman bir hobi olarak kalır.

Seni Ekip Arkadaşların Eğitir

Tasarımcı olmak adına başladığınız firmada, bağlı olduğunuz insanlarla iyi geçinin. Hayatınız boyunca para kazanacağınız mesleğin inceliklerini o insanlardan öğrenecek olabilirsiniz. Ekip arkadaşlarınızın sevilen özelliklerini örnek alın. Bu şekilde insanlarla uzun süreli dostluklar kurarsınız. Unutmayın! İnsanlardan iş öğrenebilmek için bilgiye aç olmanız gerekir. Eğer abiniz ya da babanız bu işi yapmıyorsa kimse size bu işi zorla öğretmeye çalışmaz.

Kendine Mutlaka Güven

Şunu unutmayın, yetenekleriniz doğrultusunda kendinize güvenmeniz gerekiyor. Bunu aştığınız zaman çevrenizdeki insanların aslında birer potansiyel müşteri olduğunu farkedeceksiniz. Şirketi olan ve internet ile uğraşmayı seven herkesin bir gün size ihtiyacı olacak. Bunu en azından şimdilik çevrenizdeki insanlara hissettirmelisiniz.

Kendinize basitte olsa bir portfolyo oluşturun, güncel tutun ve yaptığınız çalışmaları ekleyin. Kişisel web sitesi olmayan bir web tasarımcı düşünülemez.

İlk Serbest / Freelance İş Deneyimi

Freelance olarak aldığınız ilk iş size çok şey öğretir. Özellikle de ne istediğini bilmeyen biri ile karşılaşırsanız çok kısa sürede çok yol kat edebilirsiniz. Yaptığınız her iş ücretli olacak diye düşünmeyin. İlk işleri kendinizi geliştirmek adına yaptığınız küçük yatırımlar olarak düşünün. Bu çalışmalar sizin için güzel birer referans olurlar. Pratik yaparak yeteneğinizi geliştirmiş olursunuz.

Portfolyo Sitesinizi Oluşturun

Daha önce de bahsettiğim gibi, kişisel web sitesi olmayan bir web tasarımcı düşünülemez. Bu insanlara bir şeyler vadedip yerine getirememek gibidir. Size web sitesi yaptıracak biri kendisine şu soruyu sorar. “Neden sana yaptırmalıyım?”. Eğer talepleri doğrultusunda kendisine olumlu bir cevap verebiliyorsa, sizinle çalışmayı tercih eder. Bu soruyu cevaplamadaki en büyük etkenlerden biride, kişisel web sitenize eklediğiniz projeler ve önceden hazırladığınız tasarımlardır.

Bu gerçeği kesinlikle göz ardı etmeyin. Portfolyo sitenizde kendinizi tanıtın, tasarımlarınızı sergileyin. Eğer bir web siteniz varsa bir çok web tasarımcıdan bir adım öndesiniz demektir. Çünkü piyasa da freelance olarak iş yapan bir çok web tasarımcının, hazırladığı tasarımları sergileyebileceği bir web sitesi yok. Sadece tanıdıklarının referans olmasıyla web tasarım işleri yapabiliyorlar. Kişisel web sitenizle pastanın daha büyük payına ortak olursunuz.

Size son bir tavsiye…

Yapacağınız işleri gözünüzde büyütmeyin. Web tasarım özgün projelerde oldukça vakit alan bir iştir. Günlerce, hatta haftalarca bir tasarım üzerinde uğraştığım zamanlarımı hatırlıyorum. Fakat işi bildikten sonra ihtiyacınız olan tek şeyin zaman olduğunun farkına varacaksınız.

Gözünüz korkmasın.

murbayy

Author murbayy

More posts by murbayy

Leave a Reply