Skip to main content
Genel

Neden WordPress Kullanıyorum?

By Ekim 17, 2017Aralık 26th, 2020No Comments

Wordpress

Genellikle müşterilerim ve yeni bu işe başlamak isteyen arkadaşlarım bana soruyor: Neden WordPress kullanıyorsun? ya da neden wordpress kullanmalıyım?  Eski sitem yeterince iyi değil mi? Neden WordPress’e geçmem gerekiyor? Siz de bu soruları soruyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz. Bu yazıda, WordPress’i neden kullandığımı veya neden wordpress kullanmanız gerektiğini, WordPress’i hangi amaçla kullanabileceğinizi ve WordPress’i kimlerin kullandığını gösteren birkaç nedeni derledim.

İnsanlar sık sık WordPress’i sadece bir blog yazarlığı platformu olarak sınıflandırmanın yanlışını yapıyor. Geçmişte bu doğru olmasına rağmen, WordPress yıllar geçtikçe çok yönlü bir içerik yönetim sistemi (CMS) haline geldi. Basit bir blog oluşturmak için WordPress’i kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak günümüzde web tasarımlarını profesyonel olarak tamamen wordpress üzerinden yapan tasarımcı sayısı hiç de az değildir. Çünkü wordpress işlevseldir ve mobil cihazlara uyumlu tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlar.

WordPress ile ilgili en iyi şey, kullanımı kolay ve her şey için yeterince esnek olmasıdır. WordPress’in bu kadar popüler hale gelmesinin başlıca nedeni budur. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, internetteki tüm web sitelerinin % 22,5’ini wordpress siteleri oluşturuyor.

Güçlü özelliklerinden dolayı en iyi markalardan birçoğu, Time Dergisi, Google, Facebook, Sony, Disney, LinkedIn, New York Times, CNN, eBay ve daha fazlası web sitelerini güçlendirmek için WordPress’i kullanıyor.

Neden WordPress‘i kullanmanız gerektiğine gelin bir göz atalım.

WordPress tamamen ücretsizdir

WordPress ücretsiz bir yazılımdır; bu, indirmek, yüklemek, kullanmak ve değiştirmekte tamamen özgür olduğunuz anlamına geliyor. Herhangi bir web sitesi türü oluşturmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yazılımın kaynak kodunun herkes tarafından incelenmesi, değiştirilmesi ve oynanabilmesi için açık kaynaktır.

Şu anda 2600+ WordPress teması ve 31.000+ eklenti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bunları herhangi bir web sitesi için indirebilir, kurabilir ve kullanabilirsiniz.

WordPress’i çalıştırmak için tek ihtiyacınız olan bir domain ve hosting.

Açık kaynak kodlu olmasından dolayı, WordPress bir topluluk yazılımıdır. WordPress’in büyümesi ve geliştirilmesi, aktif WordPress danışmanlarından oluşan büyük bir gönüllü grubu tarafından yapılmaktadır. Herkes, yama yazarak, destek sorularını yanıtlayarak, eklentiler yazarak, temalar oluşturarak, WordPress’i çevirerek ve belgeleri güncelleyerek WordPress’e katkıda bulunabilir.

WordPress’i kullanarak o müthiş topluluğun bir parçası haline gelirsiniz. Diğer topluluk üyelerinden ücretsiz destek alırsınız, ücretsiz eklentileri ve temaları indirebilirsiniz ve WordPress ile çok az deneyime sahip olduğunuzda topluluğa tekrar katkıda bulunabilirsiniz.

WordPress Kullanımı ve Öğrenilmesi Kolaydır

WordPress, yeni başlayanlar için bile kullanımı kolaydır.

WordPress milyonlarca insan tarafından kullanılır ve neredeyse her gün yeni WordPress topluluğuna ilk WordPress web sitelerini oluşturarak katılırlar. İnsanların WordPress’e çabucak adapte olmalarının nedeni, kullanımı oldukça kolaydır.

Her ne kadar wordpress kullanımı kolay olsa da profesyonel bir web sitesi tasarımı uzmanlık ve deneyim gerektireceğini unutmamak gerekir.

WordPress, Temaları ve Eklentileri Kullanarak Genişletilebilir

WordPress kullanan insanların çoğu ne web tasarımcısı ne de programcı değildir. Nitekim bir çok insan web sitelerini tasarlamak için önceden bilgi sahibi olmadan WordPress’i kullanmaya başlar.

WordPress’in bu kadar ideal bir aday olmasının nedeni, binlerce ücretli ve ücretsiz şablon (tema) arasından seçim yapabilmenizdir, böylece web sitenize istediğiniz herhangi bir görünüm verebilirsiniz. Her tarz için bir WordPress teması var. Bir fotoğrafçılık teması, dergi teması, portföy teması veya bir e-ticaret teması. Her türlü web sitesi için mükemmel bir tema mevcut.

WordPress temaları ile renklerini değiştirmek, logo yüklemek, arka planı değiştirmek, güzel kaydırıcılar oluşturmak ve üstelik bunları hiçbir kod bilgisi olmadan yapmak. Hepsi wordpress ile mümkün.

WordPress süper esnektir ve eklentileri kullanarak genişletilebilir. Tema gibi, kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve premium eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sadece WordPress’e fazladan bir işlevsellik katmaz, sitenize yepyeni bir platform ekleyebilecek bir çok eklenti de vardır.

WordPress SEO (Arama motoru optimizasyonu) Dostudur.

WordPress, standartlara uygun yüksek kalite kodlar kullanarak yazılmıştır ve sitenizi arama motorlarına çok çekici hale getiren anlamsal etiketler üretir.

WordPress başlıbaşına çok SEO dostu olmakla birlikte, WordPress SEO eklentisini kullanarak ta daha fazla SEO dostu yapabilirsiniz.

WordPress’in Yönetimi Kolaydır

WordPress, eklentilerinizi ve temalarınızı WordPress yönetici panelinden güncelleyebilmenizi sağlayan dahili güncelleyici ile birlikte gelir. Ayrıca, WordPress’in yeni bir sürümü mevcut olduğunda size bildirir; sadece bir tıkla güncelleyebilirsiniz. Otomatik WordPress Yedekleme eklentisi kurarak tüm WordPress içeriğinizi güvende tutabilirsiniz.

WordPress güvenlidir

WordPress, güvenliği göz önüne alarak geliştirilmiştir, bu nedenle herhangi bir web sitesini çalıştırmak oldukça güvenli olarak değerlendirilir. Fakat, gerçek dünya gibi internet de güvensiz bir yer.

WordPress, Farklı Medya Türlerini Tanılayabilir

WordPress’i kullanarak metin yazmakla sınırlı kalmazsınız. Görüntü, ses ve video içeriğini işlemek için yerleşik destek ile birlikte gelir. Belge veya dosya yönetimi için de kullanabilirsiniz.

WordPress “Embed” özellikli web sitelerini desteklemektedir; bu da URL’yi mesajınıza yapıştırarak YouTube videolarını, Instagram fotoğraflarını, Tweetleri ve Soundcloud linklerini gömebilirsiniz.

WordPress kullanım alanları

WordPress çok farklı şekillerde kullanılabilir. İmkanlara açıktır. WordPress’i şu şekilde kullanabilirsiniz:

  • E-ticaret
  • Blog
  • İçerik Yönetim Sistemi (CMS)
  • galeri
  • Portföy
  • Değerlendirme Web Sitesi
  • Video Koleksiyon Sitesi

Yukarıdaki örneklerin WordPress’i nasıl kullanabileceğinize dair sadece birkaç örnek olduğuna dikkat edin. Diğer üst düzey işletmelerin WordPress’i nasıl kullandığını görmek için WordPress Vitrini’ni ziyaret edin.

Son olarak WordPress kullanmamın en önemli nedeni maliyeti düşürerek tamamen içeriğe odaklanmak. Sıfırdan kod yazarak bir web sitesi tasarımı yaptırmaya kalkarsanız bu tek bir kişiye yaptırmanız imkansızdır ve oldukça maliyetlidir. Bu sebeple wordpress müşterileriniz için maliyeti düşük, modern, güncel, SEO ve mobil uyumlu tasarımlar yapmanıza olanak sağlar.

Siz de profesyonel bir wordpress web sayfası tasarımı istiyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu yazının neden WordPress’i kullanmanız gerektiğine ilişkin sorunuza cevap verdiğini umuyoruz. WordPress’in gerçek gücünü deneyimlemenin en iyi yolu onu kullanmaktır. Bir deneyin ve düşündüğünüzü bana bildirin.

Yazımı beğendiyseniz yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

murbayy

Author murbayy

More posts by murbayy

Leave a Reply